OPERACE: Reenactor’s Weekend East Kirkby

MÍSTO: East Kirkby, Lincolnshire, Velká Británie

DATUM: 31.5. – 5.6. 2012

ÚČASTNÍCI: Mopic, Četník, Petr Radoch

Již potřetí jsme se zúčastnili několikadenní akce, pořádané Lincolnshire Aviation Heritage Centre, ležícím v East Kirkby v hrabství Lincolnshire. Jedná se o jedno z největších setkání klubů vojenské historie i jednotlivců věnujících se RAF.

Vyrazili jsme ve čtvrtek 31.5. dopoledne a po nonstop cestě přes Německo, Nizozemí, Belgii a Francii jsme se vylodili 1.6. ráno v Doveru. Po krátkém odpočinku jsme se vydali směrem na East Kirkby se zastávkou v The de Havilland Aircraft Heritage Centre v Sallisbury Hall, což je muzeum letounu De Havilland Mosquito, ale nejen jeho. Ačkoliv je muzeum normálně v pátek zavřené, jeho provozovatelé nám vyšli maximálně vstříc a speciálně pro nás muzeum otevřeli a nechali nás prolézt všechna zákoutí, včetně kokpitu vystavené bombardovací verze Mosquito TT.35. Ze Sallisbury Hall jsme pokračovali do East Kirkby a cestou jsme se zastavili ještě v Coningsby, kde sídlí Royal Air Force Battle of Britain Memorial Flight.

Samotný Reenactor’s weekend probíhal na bývalém letišti Bomber Command v East Kirkby v sobotu a v pondělí, kdy byl v Británii státní svátek. Spolu s reenactory z celé Británie jsme vytvářeli dobovou atmosféru a předváděli návštěvníkům, jak vypadal život na válečném letišti RAF.

V neděli, kdy byl volný den, jsme navzdory deštivému počasí vyrazili nejprve do Woodhall Spa a pak do muzea Wickenby, zřízeného v bývalé kontrolní věži stejnojmenného letiště. Po prohlídce a lehké svačině v místím baru jsme spěchali zpátky do East Kirkby, abychom se převlékli do uniforem, protože jsme byli pozváni na čaj o páté do hotelu Pettwood ve Woodhall Spa, kde byla během války důstojnická jídelna a bar 617. perutě, pověstných Dambusters.

Také sobotní a nedělní večer se nesl v dobovém duchu. V sobotu probíhala přímo v hangáru na letišti, ve společnosti „Just Jane“, dobová hangar party s velkým swingovým orchestrem. Prakticky všichni návštěvníci byli ve stylovém oblečení, civilním nebo vojenském. Nedělní večer byl pak věnován promítání dobových filmů na letišti.

Starou dobrou Anglii jsme opustili v pondělí 4.6. navečer a po přeplutí Kanálu jsme pokračovali zpět na Rozvadov.

Fotogalerie

Více informací: http://www.lincsaviation.co.uk/
http://www.raf.mod.uk/bbmf/
http://www.petwood.co.uk/